Event
starts at
Tata TentOxfam MootBaillie Gifford StageGood Energy StageLlwyfan Cymru – Wales StageStarlight StageCubeScribblers HutBBC TentCompassThe Storytelling NookBaskerville Hall, ClyroMess TentRelish Festival RestaurantRSPB Stand
10:0010:00
HD5. Julia Donaldson
The Everywhere Bear
10:00
56. Victoria Hislop talks to Rosie Goldsmith
Cartes Postales from Greece
10:00
57. Ahdaf Soueif talks to George Alagiah
BBC Talking Books 1: This is Not a Border
10:00
58. Amanda Owen
A Year in the Life of the Yorkshire Shepherdess
10:00
HD6. Science Museum
Super High-tech Robot Show
10:00
HD105. Chris Edge
10:00
HD8. Alwyn Hamilton and Maria Turtschaninoff
Traitor to the Throne and Nanodel
10:00
W1. Animation Time Machine!
10:00
59. BBC Click’s Visions of the Future
BBC World News
  10:00
S1. Lighting Up Lives: Solar Technology Programme in Kenya
  10:00
W2. The Flying Potter: Pottery Workshop
   
10:15       
10:30       
10:45       
11:00                           
11:15                           
11:3011:30
HD9. Dick Vs Dom
11:30
61. Theresa Marteau
Cambridge Series: The Force is Not With You
11:30
60. Horatio Clare
Myths & Legends of the Brecon Beacons
11:30
62. Cory Doctorow and Adam Rutherford
Life: A Dialogue
11:30
63. Fiona McFarlane talks to Dai Smith
The 2017 International Dylan Thomas Prize
11:30
HD10. William Grill and Katherine Rundell
The Wolves of Currumpaw and The Wolf Wilder
11:30
HD11. Andrea Beaty
Rosie Revere Big Project Book for Bold Engineers
11:30
64. Inside Broadcasting House
  11:30
W3. Seed your ideas with Emma Beynon
  11:30
W4. The Flying Potter: Pottery Workshop
  11:30
W81. RSPB CYMRU WORKSHOPS
Minibeast Safari and Treasure Hunt
11:45     
12:00  12:00
607. Rahaf Harfoush
Subject Areas – Technology, Innovation and Digital Culture
  12:00
DT5. Ticket to Dine
Early Lunch
12:15   
12:30              12:30
W5. Animation Time Machine!
         
12:45                       
13:0013:00
65. Jeremy Paxman interrogated by Marcus Brigstocke
A Life in Questions
13:00
68. Nicholas Hytner talks to Clemency Burton-Hill
Balancing Acts
13:00
67. Elizabeth Strout talks to George Alagiah
BBC Talking Books 2: Anything is Possible
13:00
66. Tim Wu talks to Rajan Datar
The Attention Merchants: How Our Time and Attention are Gathered and Sold
13:00
71. George Peterken, Fiona Stafford and Christiana Payne
Living Landscapes – Tree Charter Series 1
13:00
HD12. Nick Sharratt
The Cat and the King
13:00
69. Olivia Sudjic and Peter Ho Davies talk to Georgina Godwin
Fictions: Only Connect
13:00
70. Mike Bartlett talks to Francine Stock
BBC Two: King Charles III
13:00
HD104. Oscar’s Book Prize presents Gemma Merino
       
13:15       
13:30    13:30
W6. The Flying Potter: Pottery Workshop
   
13:45       
14:00                      14:00
DT6. Ticket to Dine
Late Lunch
 
14:15                       
14:3014:30
72. Peter Singer talks to Stephen Fry
Things That Matter
14:30
74. Helen Czerski
Storm in a Teacup: The Physics of Everyday Life
14:30
73. David Mitchell
Fall Down Seven Times, Get Up Eight: A young man’s voice from the silence of autism
14:30
HD13. Science Museum
Super High-tech Robot Show
14:30
HD14. Axel Scheffler
Posy and Pip: The New Friend
14:30
75. Ahdaf Soueif and The Winner
The 2017 Rathbones Folio Prize
14:30
523. Simon Schama, Christina Lamb, Horatio Clare, Theresa Marteau, Michael Rosen
NEW EVENT: 5 x 12
  14:30
76. The Essay
BBC Radio 3
  14:30
W7. BIG Hay Festival Creative Writing Adventure with Emma Beynon
     
14:45         
15:0015:00
W8. Animation Time Machine!
15:00
608. Theresa Marteau
Subject Areas – Behaviour and Health
  15:00
W9. The Flying Potter: Pottery Workshop
   
15:15     
15:30                         
15:45                         
16:0016:00
77. Ed Balls talks to Joan Bakewell
Speaking Out
16:00
80. Charlotte Rampling talks to Sarfraz Manzoor
Who I Am
16:00
79. David Tong
Cambridge Series: The Building Blocks of the Universe
16:00
78. Jan Kizilhan talks to Philippe Sands
It’s Happened Before
16:00
81. Hari Kunzru and Samanta Schweblin talk to Claire Armitstead
Fictions: Bad Timing
16:00
HD17. Aarhus 39 with Michael Rosen
16:00
HD16. Horatio Clare
Aubrey and the Terrible Ladybirds
    16:00
S2. Ben Saunders
The role of solar in the life of a modern day explorer
       
16:15           
16:30           
16:45           
17:00                          17:00
DT7. Ticket to Dine
Dinner - Early Sitting
 
17:15                           
17:3017:30
82. Letters Live 1
17:30
83. Michael Rosen
The Disappearance of Emile Zola
17:30
84. Tom Daley
Tom’s Daily Plan
17:30
85. Robbert Dijkgraaf
The Usefulness of Useless Knowledge
17:30
86. Min Jin Lee and Julianne Pachico talk to Lena de Casparis
Fictions: Scale
17:30
HD18. Sue Wallman and Bali Rai
See How They Lie and Web of Darkness
17:30
W10. Illustration Workshops with the University of Worcester
  17:30
87. The Verb
BBC Radio 3
         
17:45           
18:00             
18:15             
18:30                             
18:45                             
19:0019:00
88. Graham Norton talks to Viv Groskop
19:00
89. Simon Schama
An Enlightenment
19:00
92. Lucy Worsley
Jane Austen at Home
19:00
95. Rahaf Harfoush
The Hidden Forces Behind our Technologies
19:00
90. Raja Shehadeh talks to Hugh Muir
Where the Line is Drawn: Crossing Boundaries in Occupied Palestine
19:00
91. Paula Hawkins talks to Georgina Godwin
Fictions: Into The Water
19:00
94. Mariana Enriquez and Lisa McInerney talk to Rosie Goldsmith
Fictions: Tales of the City
  19:00
93. Owen Sheers: The Green Hollow
BBC Wales
        19:00
DT8. Ticket to Dine
Dinner
 
19:15           
19:30           
19:45           
20:00                           
20:15                           
20:3020:30
96. Stephen Fry
Reformations 2: The Internet
  20:30
97. Christina Lamb, Helena Kennedy, Rachael Jolley and Joan Bakewell
The War on Women
20:30
98. Matthew d’Ancona and Edward Luce
On the Brink: A Dialogue
20:30
99. Simon Garfield
Timekeepers: How the World Became Obsessed With Time
20:30
101. Richard Parks
Extreme Adventuring
20:30
100. Fiammetta Rocco, Boyd Tonkin, Daniel Hahn and Gaby Wood
The Man Booker International Prize for 1988
            20:30
102. Tom Daley
Tom Daley’s Supper
 
20:45               
21:00               
21:15               
21:30                             
21:45                             
22:0022:00
103. Andy Hamilton
Change Management
22:00
104. Joanna MacGregor and Chris Riddell
The Illustrated Goldberg Variations: A 30th Anniversary Commission
22:00
105. Nadezhda Tolokonnikova talks to Philippe Sands
The Index Platform – Pussy Riot
                22:00
106. Super Sonic Disco
The Sound of the Baskervilles
     
22:15                     
22:30                     
22:45                     
23:00                           
23:15                           
23:30                           
23:45                           
00:00                           
00:15                           
00:30                           
00:45                           
01:00                           
01:15                           
01:30                           
01:45                           
02:00                             
//